Vanliga problem i lägenheten
Om fläkten inte fungerar alls ska du Kontrollera så att kontakten till fläkten sitter i och att säkring eller jordfelsbrytare inte har löst ut. Om fläkten suger dåligt ska du börja med att rengöra fläktfiltret. Fett och damm begränsar luftflödet. Lättas att rengöra är att lägga filtret i varmt vatten med diskmedel. Diska av det och skölj väl. Som hyresgäst ansvarar du själv för att rengöra och byta ut trasigt filter i köksfläkten.
Om problemet kvarstår ska du felanmäla det. Enklast är att logga in på Mina sidor och välja felanmälan i menyn så kommer vi på Eidar att åtgärda det.
Kommer det inget vatten alls eller bara kallvatten? Tyvärr kan vi ibland behöva stänga av vattnet i din fastighet för att utföra en reparation. Oftast handlar det om korta stunder och du som hyresgäst ska ha fått information om det innan det sker.
Det kan också vara Trollhättans Energi som gjort en planerad eller akut avstängning. På deras hemsida kan du se aktuell driftinformation och du kan registrera dig så att du får sms när de har ett arbete som påverkar dig.
Hittar du ingen information om någon driftstörning och problemet kvarstår? Gör en felanmälan. Sker strömavbrottet när Eidar är stängt så ring vår Jour.
Kolla först så att inte jordfelsbrytaren eller en säkring har löst ut, det ser ser du i ditt elskåp. Om så inte är fallet och problemet kvarstår ska du göra en felanmälan till Eidar. Enklaste sättet att felanmäla är att logga in på Mina sidor och välja felanmälan in menyn.
Det kan vara något som har fastnat i avloppspumpen. Innan du rengör avloppspumpen måste du stänga av strömmen till maskinen. Öppna serviceluckan och låt vattnet rinna ut. Du kan nu skruva loss pumplocket. Lägg en handduk under, om det skulle finnas vatten kvar. Kontrollera noggrant att ingenting sitter fast i pumpen. Om pumphjulet inte snurrar kan någonting ha fastnat i pumpen.
Kontrollera filtret som sitter antingen i dörren eller mellan fronten och trumma att det är rengjort. Om torktumlaren inte är ansluten till avloppet har den en vattentank. Den här tanken ska tömmas efter varje torkprogram. I nederkanten av torktumlaren sitter en liten lucka. Öppna luckan. Dra ut kondensor och skölj av med rinnande vatten. Torka även ur där kondensor suttit.